Cost & Comparison

Spread the love

Of course, everyone wants to know the bottom line on cost.  Nothing is free in life, but I ask that you take a moment to consider other costs that you may currently have.  Let’s take a look at a few of the common things that people use for the energy boost that FIT provides…

Coffee

For instance, you typical morning cup o’ Joe will run you anywhere from $1-6 depending on how you like it and how much you get.  As an example, generally a small convenience store or fast food coffee at like McDonald’s is going to run you $1.  The other end of that would be something like a Venti Caramel Macchiato from Starbucks can run you over $6 depending on where you live.

Energy Drinks

Let’s say like myself, coffee just isn’t your thing so you get your energy fix from something else like energy drinks.  A 8.4oz can of RedBull will run you about $1.50 at someplace like Walmart which is similar to your larger 16oz cans of Monster or Rockstar energy drinks.  Then you also have something like your 5 Hour energy drinks that are going to run you about $2 each when you buy them in bulk.  Bear in mind that all of these products are LOADED with caffeine along with other chemicals and preservatives.

One other cost to consider is certainly not applicable for everyone but some people have seen a tremendous savings thanks in part to FIT.  This is in the form of prescription medications.  Many of the Progress or Success Stories that you can find on this site have testimonials from people who have had such great results from FIT that they (under their doctor’s supervision of course) have been able to reduce or eliminate things like depression, high blood pressure, and diabetes medications.  Now, FIT is not designed to diagnose, cure, treat, or prevent any medical conditions and we are making no such claims here.  However, some individuals taking FIT have been able to come off some of these medications saving them literally hundreds of dollars per month.

FITTEAM FIT

So, what about FIT?  Well, FIT actually costs about the same or less than the above examples.  The recommendation is to take 2 sticks per day, one 30 minutes before breakfast and the other 30 minutes before lunch.  This allows time for the appetite suppressing benefit to kick in to help you eat less during these meals.  Now, the best option to purchase FIT is on their Preferred Customer program which runs you $14.99/year but actually saves you $20/box over the retail price of $66.99.  This means that you are paying $118.97 the first month (includes $10 S&H) and then $103.98 per month afterwards (again, this includes $10 S&H on all orders).

So, the math basically works out that you are paying $1.57 per stick (or $1.73 if you add in the S&H charge).  Again, this is similar in price to something like a RedBull or a large cup of coffee.  However, the benefits are MUCH greater all things considered.

The good news is that though this is an auto-ship program, you can pause or cancel your monthly shipment at any time with no penalty.  Additionally, there is a 90 day money back guarantee on your first order.  This really is a great company that stands behind an amazing product.  Just click back to the Progress Stories for more examples of real people who are achieving life changing results with FIT.